To, ako sa priamo cítime, závisí od toho, čo jeme, robíme a – pozor – aké topánky si vyberieme. Áno, aj vaše topánky môžu byť príčinou mnohých chorôb. Mnoho ľudí si neuvedomuje, ako veľmi sú ovplyvnení vlastnou obuvou a hrozbou, ktorú predstavuje nekvalitná obuv. Mohlo by sa zdať, že ide o obyčajný kus odevu, v mnohých prípadoch si ale ani len neviete predstaviť, koľko topánok môže „podkopať“ vaše zdravie.

Problémy s krvným obehom, kĺbmi, držaním tela a skrútené prsty nie sú úplným zoznamom toho, čo môžu spôsobiť nesprávne zvolené topánky. Preto sme sa rozhodli vám podať pomocnú ruku a poradiť, na čo všetko si pri výbere kvalitných dámskych tenisiek alebo iného typu topánok dávať pozor.

Jar a viac času stráveného v prírode sa nezadržateľne blíži, tak sa spolu s nami a týmto špeciálom na jej príchod pripravte.

Neskúšajte si topánky ráno alebo večer

Ráno a večer naše chodidlá zvyčajne nezodpovedajú skutočnej veľkosti. Večer sú po náročnom dni nielen unavené, ale aj opuchnuté. Preto stojí za to ísť do obchodu výhradne počas dňa, najlepšie okolo obeda a po krátkej chôdzi, kedy budú mať vaše nohy skutočnú veľkosť a po zakúpení obľúbených topánok sa už nestretnete so žiadnou komplikáciou.

Pre tých, ktorí si myslia, že výber obuvi menšej o niekoľko veľkostí nie je problém, sme nútení poznamenať, že napríklad príliš pevná obuv môže pri jej dlhodobom nosení narušiť krvný obeh v nohách a viesť k cievnym ochoreniam. Veľké topánky majú tiež negatívny vplyv, kde sú nepríjemnými následkami najmä mozole a podráždenia.

Zvážte typ materiálu

Skúste si aspoň čiastočne zvoliť topánky vyrobené z prírodných materiálov. Plne syntetická obuv je odolná, ale vedie k tomu, že noha neprijíma dostatok kyslíka, čo vedie k rôznym problémom a chorobám. Syntetické materiály sú veľmi zle priedušné a zvyčajne nezabezpečujú prijateľnú úroveň vetrania. Neustály kontakt so syntetickými zložkami môže tiež vyvolať alergickú reakciu. Premýšľajte aj nad tým, v akom prostredí sa pohybujete počas väčšiny dňa. Robíte napríklad copywriting a strávite väčšinu dňa v kancelárii za počítačom? Myslite na to, aby mali tenisky väčšiu priedušnosť.

Pri výbere si vyskúšajte obe topánky

Mnoho ľudí si pri nákupe topánok skúša len jednu, pretože veria, že tá druhá je identická. Áno, topánky môžu byť rovnaké, ale vaše nohy disponujú určitými fyziologickými vlastnosti, vďaka ktorým môžete svoju voľbu neskôr oľutovať. Nie vždy sa vám potom dokáže topánka dokonale prispôsobiť a nastane problém. Vyberajte preto naozaj správne a vaša nová obuv vám určite sadne.

Tenisky, ktoré nepodkopú vaše zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *