Kto by nepoznal dnes už legendárne plátenky s hviezdou, ktoré sa hodia ženám aj mužom v rôznom veku. Obľúbili si ich naozaj všetky vekové skupiny, rôznych profesií od študentov cez kreatívcov, ktorých živí copywriting až dokonca po vrcholných politikov. Plátenky Converse sa tešia veľkej obľube už viac ako 100 rokov. Máme pre vás súhrn zaujímavostí, ktoré vás zaručene prekvapia a poradíme tiež, ako rozoznať originálne Converse od napodobenín.

História Converse sa začala písať pred vyše 110 rokmi

Čo majú spoločné pracovné topánky a značka Converse? Omnoho viac ako by sa na prvé počutie mohlo zdať. Za zrodom značky Converse stojí Maher Converse, ktorý v americkom štáte Massechusetts vybudoval fabriku Converse Rubber Shoe Company zamerané na výrobu gumových podrážok pre pracovnú obuv. Netrvalo dlho a výrobný program fabriky sa rozšíril aj na bežné podrážky z gumy pre detskú, dámsku aj pánsku obuv. O ďalších pár rokov, konkrétne v roku 1917 sa už výroby dočkali prvé plátenné topánky Converse All Stars. Slávnymi sa samozrejme nestali samé od seba, nosil ich však vtedajší basketbalista Chuck Taylor, ktorý s nimi už zostal navždy spätý a dokonca sa po ukončení kariéry stal u výrobcu obchodníkom.

converse platenky www.obuvaj.sk

Converse v rukách nového majiteľa

Zlatým obdobím v USA pre Converse All Stars boli 70. a 80. roky minulého storočia a už vtedy sa v niektorých spoločenských kruhoch stali doslova kultovou záležitosťou. Čo je však pozoruhodné, ich popularita neklesala ani začiatkom tretieho tisícročia, hoci treba uznať, že boli roky, kedy by sa mohlo zdať, že značka Converse je mierne na ústupe. Opak bol však pravdou a dôkazom toho je aj fakt, že v roku 2003 túto značku kúpila spoločnosť Nike a vlastní ju dodnes. Converse však už zďaleka nie sú len tie biele alebo čierne plátenky. Dnes už existuje celá paleta farieb, sú k dispozícii pánske, dámske a detské topánky a rovnako si so značkou Converse môžete zakúpiť oblečenie rôznych farieb a vzorov, vždy je však na prvý pohľad jasné, že ide o značku Converse.

Converse nie sú iba All Stars

Ako sme už vyššie spomenuli, Converse už zďaleka nie sú tie jediné plátenky, ktorému sa pri vyslovení tejto značky vybavia v hlave každému, kto sa v obuvi aspoň trošku vyzná. Značka Converse sa, bez preháňania, stala spoločenským fenoménom a tak si dnes môžete zakúpiť celý rad rôznych modelov Converse, ktoré vám budú robiť perfektnú spoločnosť v lete aj v zime, pri prechádzke mestskými ulicami, ale aj prekonávaní zimných nástrah. Niektoré Converse sú doslova ako celoročné pneumatiky a používať ich naozaj môžete po celý rok. Ktoré z topánok Converse sú tie najobľúbenejšie a zaslúžia si vašu pozornosť?

  • Converse All Stars – Hoci sme Converse All Stars viackrát spomínali už aj v tomto článku, zoznam, v ktorom by chýbali by jednoducho nebol kompletný a tak ich nemôžeme vynechať ani na tomto mieste. Plátenky Converse All Stars skrátka boli prvé, najpredávanejšie a svoju popularitu si držia dodnes. Pod názvom Chuck Taylor All Stars boli do 60. rokov obľúbené najmä medzi basketbalistami, o 15 rokov však už boli masovou záležitosťou najmä medzi mladými. Ak patríte medzi fanúšikov Converse, model Chuck Taylor All Stars jednoducho nemôže chýbať vo vašej výbave.
  • Converse The Weapon – tento model topánok Converse sa datuje do roku 1986 a už vtedy bol zacielený na basketbal. Ako inak, popularita týchto topánok sa rozšírila aj mimo neho, a to aj napriek tomu, že sa vyrábali iba v dvoch farebných vyhotoveniach.
  • Converse Cons – topánky Converse cons sú určené špeciálne pre skaterov, čomu zodpovedá aj to, že sú vyrobené z veľmi odolných materiálov a tak pri jazde na skate zaisťujú extra komfort a ovládateľnosť. Vybrať si ich môžete ako nízku aj vysokú verziu.

Ako spoznať fake Converse?

Popularita topánok Converse bola natoľko veľká, že celkom prirodzene sa začali vyskytovať viaceré menšie či väčšie značky, ktoré sa ich snažili napodobniť. Na tom by nebolo nič až tak zlé, ak by nešlo doslova o kopírovanie, teda otrocké napodobňovanie, kedy menej znalý človek nemusí rozoznať, že si kupuje napodobeniny. Môže sa tak ľahko stať, že vás niekto oklame a za fake Converse tenisky zaplatíte rovnako ako za originál. Mimochodom, fake converse ani neodporúčame kupovať, ich kvalita môže byť otázna a pozornejšie okolie si aj tak všimne, že nosíte tenisky, ktoré sú len obyčajnou napodobeninou.

Aby ste si mohli byť istí, že máte nosíte skutočne originál Converse, pripravili sme pre vás zoznam základných znakov, ako sa presvedčiť, resp. ako rozoznať fake converse.

  • Na jazyku topánky a v časti päty je viditeľný nápis Converse All Star.
  • Nápis Converse sa nachádza aj na vnútornej stielke topánky.
  • Ak ide o členkový model, tak na oboch topánkach z páru nájdete okrúhle logo.
  • Originálne Converse spoznáte aj podľa vyhotovenia. Podošva by mala byť vyrobená vždy z gumy, pričom musí byť dostatočne pevná, čo znamená, že by sa nemala príliš ohýbať. Všímajte si tiež kvalitu zošitia a zamerajte sa aj na okraje topánok, ktoré by mali byť úplne rovné. V prípade, že sú okraje hrboľaté, prípadne vyslovene krivé, znamená to veľmi nízku kvalitu vyhotovenia a teda aj dôležitú indíciu, že ide o napodobeninu.
Converse tenisky: toto musíte o legendách s vyše 100-ročnou históriou vedieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *